Skip to main content

Home / Sites / Білі зорі / Наша Херсонщина

Наша Херсонщина

"Зелений туризм" на Півдні України!

Географічне положення:

Херсонська область розташована на півдні Україні. На сході вона межує із Запорізькою, на півночі - з Дніпропетровською, на північному-заході - з Миколаївською областями, на півдні по Сивашу і Перекопському перешийку - з республікою Крим. Територія Херсонщини розташована в Причорноморській низовині, в степовій зоні, по обох берегах нижньої течії річки Дніпро. Омивається Чорним і Азовським морями, а також Сивашем (Гнилим озером). Площа Херсонської області 28,5 тис. км2.

Природні умови:

Рельєф області рівнинний, кілька похилий з північного сходу на південний захід за течією Дніпра до моря. Найвища поверхня над рівнем моря знаходиться на півночі і північному сході правобережжя, де окремі точки досягають 100 і більше метрів. На правобережній частині області характерні балки (кручі) на лівобережній - неглибокі замкнуті зниження (поди), частково заповнені водою і вкриті водною рослинністю. Найбільш великі поди - Агайманскій і Зелений. Від Каховки до Кінбурнської коси вздовж Дніпра, у вигляді семи великих лісових масивів (арен) - Каховського, Козаче-Лагерского, Олешківського, Збур'ївського, Іванівського, Кінбурнського, Чалбасского, тягнуться нижньодніпровські піски, що займають більше 200 тис. га.

Уздовж морського узбережжя тягнуться низькі піщані острови, півострови і коси, найбільші з яких - острів Джарилгач, півострів Ягорлицький Кут, коси Тендрівська, Арабатська Стрілка, Кінбурнська. Між косами та островами в сушу глибоко врізаються Дніпровський лиман, Тендрівська, Каркінітська, Каланчацький, Перекопська й інші затоки. Найбільш розчленоване узбережжі Сиваша. Тут багато заток і півостровів. Самий великий - півострів Чонгар - ділить Сиваш на дві частини: східну і західну. Унікальні природні явища - йодисті озера, тектонічні бруду, букет різних за складом мінеральних джерел, розливаються в цілі озера, хвойні ліси, степові простори, дніпровські плавні з їх достатком тварин, птахів і рослинності сусідять з доісторичними природними рельєфами місцевості - кручами Дніпра, пам'ятниками древньої цивілізації поселеннями і фортецями.

Клімат:

Помірно-континентальний, посушливий. Влітку сюди надходять теплі повітряні маси з Північної Африки, Малої Азії і Балканського півострова, взимку-маси арктичного повітря, які є причиною ранніх осінніх і пізніх весняних заморозків. Під впливом азіатських антициклонів переважають вітри східних напрямків. Зима в основному тепла, малосніжна, осінь і весна часто сухі і сонячні, що створює найсприятливіші умови для повноцінного активного відпочинку.

Населення:

1194,4 тис.осіб, у тому числі міське - 716,1 тис. сільське - 478,3 тис.чол.

Транспорт:

Херсонщина має добре розгалужену мережу шляхів сполучення. Відпочиваючі прибувають в область залізничним транспортом, літаком та автобусом (автомобілем). Херсон-головний транспортний вузол. У курортний сезон з вокзалів кожні 5-10 хвилин в зони відпочинку і на узбережжі відходить громадський транспорт: численні таксі, маршрутні таксі, автобуси, тролейбуси доставлять відпочиваючих у будь-який куточок області.

Визначні пам'ятки:

Генуезька фортеця Тягинь, турецькі фортеці Кіл-Бурун (Кінбурн), Газі-Кермен (Кізі-Кермен), одна з перших російських фортець на півдні Росії-Олександр - Шанц (Херсон), Григоріє-Бізюков монастир. Історичні та архітектурні пам'ятники, стародавні поселення, поховання, кургани. Всесвітньо відомий біосферний степовий заповідник Асканія Нова, заснований бароном Ф.Е Фальц-Фейном у 1874г. з ботанічним і зоологічним парками, заповідним степом. Найбільший в Європі Станіслав-Аджигольський маяк у гирлі Дніпра, Нижньодніпровські плавні - диво природи і національне надбання.

Лікувальні фактори:

У здравницях Херсонської області з успіхом лікують захворювання органів дихання, захворювання центральної нервової системи та серцево-судинні системи.

У м.Гопрі, зважаючи на географічне розташування і наявність бальнеогрязевих ресурсів, лікують захворювання опорно-рухового апарату, гінекологічні захворювання, безпліддя, захворювання центральної і периферичної нервової системи, серцево-судинні і захворювання органів травлення.

Міста Скадовськ та Генічеськ відомі як бальнеокліматичні здравниці. За своїм природним ресурсам вони аналогічні таким курортам, як Євпаторія і Саки. Тут лікують неспецифічні захворювання органів дихання, травлення, а також порушення обміну речовин.

Але головний лікувальний фактор Херсонщини - це природні сили Природи помножені на здоровий спосіб життя і активний відпочинок, що сприяє після лікувальної реабілітації фізіологічного та психологічного потенціалів людей засобами фізичної культури, спорту, туризму.

Оздоровчі фактори:

Спортивно-туристичні та фізкультурно-оздоровчі програми включають в себе активні заняття спортом і повноцінне відновлення як любителів, так і професіоналів на упоряджених сучасних спортивних базах.

Спорт: теніс, веслування, плавання, стрільба з лука, кінний.

Екстремальний туризм: сплав на байдарках і плотах по протоках і плавнях Нижнього Дніпра; переходи на кінних екіпажах і верхи по історичних місцях Нижнього Придніпров'я; Велосипедні і піші переходи.

Традиційний туризм: походи по Дніпру і лиманах на вітрильниках і мотояхтах, катерах.